Votohet ligji mes tensionesh, gjuha shqipe zyrtare në Maqedoni

Publikuar tek: rajon, më 17:17 14-03-2018 Votohet ligji mes tensionesh, gjuha shqipe zyrtare në Maqedoni

Është votuar mes tensionesh në Parlamentin e Maqedonisë ligji për përdorimin e gjuhëve.

Gjuha shqipe tashmë është zyrtare në Maqedoni. Ligji u miratua me 64 vota pro dhe asnjë kundër ndërsa në seancën parlamentare nuk munguan as tensionet.

Opozita e VMRO-DPMNE e kundërshtoi ashpër këtë ligj ndërsa ish kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski tentoi të ushtrojë dhunë fizike ndaj kryeparlamentarit Talat Xhaferi dhe deputetëve të tjerë.

sdgwerhgw34hw34h.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shqiptarët bëhen “VIP” në Itali: Terrorizojnë vendin me grabitje në mes të ditës, fotot bëjnë xhirron e Facebook
Si u shkatërrua banda e shqiptarëve në Itali, zbardhen përgjimet e “Shefit” (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.018355131149292
array(1) { ["section"]=> string(68) "votohet-ligji-mes-tensionesh-gjuha-shqipe-zyrtare-ne-maqedoni-113260" }