Vullkani SHPËRTHEN fuqishëm, ishulli turistik evakuohet me shpejtësi

Publikuar tek: bota, më 19:36 17-05-2018 Vullkani SHPËRTHEN fuqishëm, ishulli turistik evakuohet me shpejtësi Pamje nga shpërthimi

Një shpërthim shumë i madh i vullkanit Kilauea është regjistruar mesditën e sotme në ishujt Hawaii, ndërsa gazrat e çliruara mendohet të keni arritur deri në 9 mijë metra lartësi.

Sipas mediave amerikane, forcat e emergjencës kanë arritur me shpejtësi skëterrë të evakuojnë të gjithë banorët e mbetur të ishullit për shkak se rrezikshmëria nga ajri acid i përhapur është shumë e madhe.

Të gjitha fluturimet mbi ishull janë devijuar, ndërkohë që alarmi për tërmete të frikshme është shumë i lartë pasi llava ka filluar të ngurtësohet nën ujërat e oqeanit.

Vullkani Kilauea shpërtheu për herë të parë dy javë më parë, ndërkohë që llava e nxehtë mori përpara çdogjë duke shkatërruar gjithçka.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Autobuzi i shkollës del nga rruga, nuk dihet numri i nxënësve të lënduar
CIA tashmë ka një lider dhe ajo është një femër me 33 vjet eksperiencë »
Article Logic
Execution time: 0.024785995483398
array(1) { ["section"]=> string(74) "vullkani-shperthen-fuqishem-ishulli-turistik-evakuohet-me-shpejtesi-121148" }