Zbulim historik në Egjipt, gjendet mumja 5500 vjeçare

Publikuar tek: kulture-art, më 23:55 09-12-2017 Zbulim historik në Egjipt, gjendet mumja 5500 vjeçare

Dy varre që datojnë 3,500 vjet që në periudhën e Dinastisë së tetëmbëdhjetë të Egjiptit janë zbuluar në jug të vendit.

Arkeologët gjetën një varr me pesë hyrje që çuan në një korridor drejtkëndor dhe një tjetër me një bosht varrimi prej gjashtë metrash.

Tani po punohet për të rikthyer sendet e gjetura në secilin varr, tha Ministria e Kulturës së Egjiptit.

Mbishkrimet e murit tregojnë se varret datojnë në dinastinë e 18-të, faraonët që sunduan rreth 3,500 vjet para krishtit, shkruan mirror.

Një mumje e mbështjellë u zbulua në varrin më të madh me sallën drejtkëndore. Megjithatë, identiteti i atyre të varrosur ende nuk është identifikuar. /NEWSBOMB.AL

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Anxhela Peristeri shpallet fituesja e “Këngës Magjike”
Misteri i pushkatimit të Themistokli Gërmenjit, studiuesi i historisë: Dosja e tij mbahet e mbyllur, presim të hapet pas 100 vitesh »
Article Logic
Execution time: 0.018386125564575
array(1) { ["section"]=> string(59) "zbulim-historik-ne-egjipt-gjendet-mumja-5500-vjecare-102540" }