Zbulimet në Durrës më të hershme se osmanët dhe venecianët, arkeologët heshtin

Publikuar tek: kulture-art, më 15:14 18-02-2017 Zbulimet në Durrës më të hershme se osmanët dhe venecianët, arkeologët heshtin

Në Durrës është zbuluar një bastion mesjetar së bashku me një kullë që janë pjesë e sistemit fortifikues që më shumë mundësi janë bizantine, pra më herët dhe se osmanët dhe se venecianët. Ky zbulim duket se është dhe më poshtë si nivel se torra veneciane.

Bëhet fjalë për një fortifikim të hershëm të qytetit të periudhës bizantine nddoshta ai për të cilin bëhet fjalë në tekste bizantine që u fortifikua për t’i bërë ballë normanëve.

Ajo që bën çudi është fakti që arkeologët heshtin lidhur me këtë fakt.

tr1.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Jemi krenarë për emrin dhe veprën e Agollit”, letra e vyer nga Klubi i Shkrimtarëve dhe Artistëve “Miqtë e Dritëroit”
ALARMANTE/ Dako gropos përfundimisht zbulimet, del hapur mbi vendimin e gjykatës dhe derdh me shpejtësi beton (FOTOT) »
Article Logic
Execution time: 0.033012866973877
array(1) { ["section"]=> string(83) "zbulimet-ne-durres-me-te-hershme-se-osmanet-dhe-venecianet-arkeologet-heshtin-69153" }