Zbulohen propozimet e ministrit Lleshaj: Krijimi i një force elite mbi RENEA dhe kalimin nga ushtria në Polici

Publikuar tek: politike, më 18:24 06-12-2018 Zbulohen propozimet e ministrit Lleshaj: Krijimi i një force elite mbi RENEA dhe kalimin nga ushtria në Polici

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj propozon ndryshime në ligj për t’i hapur rrugë krijimin e një force elite mbi RENEA në Policinë e Shtetit.

Në ndryshimet e propozuara parashikohet mundësimi i kalimit nga ushtria në Policinë e Shtetit si edhe ekuivalentimi i gradave ushtarake me ato policore. Për herë të parë në radhët e policisë ushtarakë aktivë të forcave të armatosura.

Focra elitë e cila parashikohet të jetë mbi RENEA-n do të zhvillojë operacione sekrete dhe speciale dhe në të mund të rekrutohen ushtarakë të kualifikuar.

Sipas propozimit në letër, një “ major ” apo “ kapiten ” me anë të një marrëveshjeje mes ministrit të mbrojtjes dhe atij të brendshëm dhe pasi lirohet, mund të hetojë kriminelët apo ruajë rëndin dhe sigurinë publike.

fdhfdghdfhjdfgjcfgde.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Protesta edhe për kushtet skandaloze, Rama publikon PROJEKTIN 3D: Do ndryshojmë rrënjësisht Qytetin Studenti
Ministrja Gjonaj: Jo amnisti personave të dënuar për këtë vepër penale »
Article Logic
Execution time: 0.024683952331543
array(1) { ["section"]=> string(116) "zbulohen-propozimet-e-ministrit-lleshaj-krijimi-i-nje-force-elite-mbi-renea-dhe-kalimin-nga-ushtria-ne-polici-144172" }