Zbulohet EMRI final i Maqedonisë, ja kur pritet të zyrtarizohet marrëveshja me Greqinë

Publikuar tek: rajon, më 07:05 11-04-2018 Zbulohet EMRI final i Maqedonisë, ja kur pritet të zyrtarizohet marrëveshja me Greqinë

Maqedoonia e Epërme (në anglisht: Upper Macedonia) do të jetë emri që do të finalizohet në marrëveshjen e së enjtes në Ohër në takimin mes ministrave të Greqisë dhe Maqedonisë.

Ministri grek Nikos Kotzias dhe ai maqedonas Nikolla Dimitrov pritet të finalizojnë këtë të enjte negociatat mes dy vendeve.

Ndonëse nga ana e Maqedonisë ende nuk është konfirmuar një takim i tillë mes dy homologëve.

Sakaq, sa i përket gjuhës maqedonase mediat shkruajnë se ajo do të jetë me shënimin, si pjes e gjuhëve sllave.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rizgjohen tensionet mes Greqisë dhe Turqisë: Ja çfarë ndodhi këtë herë
Behgjet Pacolli jep lajmin e mirë: Ja ç’do ndodhë me Ballist Morinën »
Article Logic
Execution time: 0.011417150497437
array(1) { ["section"]=> string(92) "zbulohet-emri-final-i-maqedonise-ja-kur-pritet-te-zyrtarizohet-marreveshja-me-greqine-116446" }