Zbulohet medikamenti që lufton kavitetet dhe rrit dhëmbët nga e para

Publikuar tek: bota, më 22:37 12-07-2018 Zbulohet medikamenti që lufton kavitetet dhe rrit dhëmbët nga e para

Shkencëtarët kanë zbuluar se një medikament i përdorur për pacientët me Alzheimer mbron dhëmbët nga kaviteti dhe stimulon daljen e dhëmbëve të reja.

Problemet me dhëmbët mund të marrin fund njëherë e mirë, pas zbulimit të efekteve që ka një medikament i quajtur Tideglusib.

E zhvilluar dhe përdorur për pacientët me Alzheimer, barna gjithashtu mund të stimulojë mekanizmin e rigjenerimit të dhëmbëve natyrorë, duke lejuar që dhëmbët të riparojnë veten nga kavitetet.

Tideglusib funksionon duke stimuluar qelizat staminale në pulpën e dhëmbëve, burimi i dentinës së re. Dentina është substanca e mineralizuar nën smaltin e dhëmbëve që shkatërrohet nga prishja e dhëmbit.

Dhëmbët mund të rigjenerojnë natyrisht dentinën pa ndihmën, por vetëm nën rrethana të caktuara. Pulpa duhet të ekspozohet përmes infeksionit (si prishja) ose trauma për të nxitur prodhimin e dentinës, thonë shkencëtarët.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.017741918563843
array(1) { ["section"]=> string(75) "zbulohet-medikamenti-qe-lufton-kavitetet-dhe-rrit-dhembet-nga-e-para-127715" }