Zbulohet një specie e re e njeriut të lashtë, Homo Naledi

Publikuar tek: bota, më 13:58 10-09-2015 Zbulohet një specie e re e njeriut të lashtë, Homo Naledi

Një masiv heshtrash i gjetur në një shpellë në Afrikën e Jugut i përkasin Homo Naledit, një specie e re e afërt me njeriun e lashtë.

Eshtrat u gjetën në një dhomë të vogël të errët në pjesën e pasme të një shpelle në Afrikën e Jugut dhe sipas analizave të deritanishme, ato mund ti përkasin kushëririt të largët të njeriut.

Kërkuesit i gjetën eshtrat psai u futën në tunelin e errët të shpellës rreth 50 kilometra larg Johanesburgut. Ata zbuluan më shumë se 1500 pjesë kockash që i përkasin 15 specieve. Por ekspertët e origjinës njerëzore thonë se provat e mbledhura nuk janë të mjaftueshme, kockat e mbledhura deti tani janë të ngjashme m ato të Homo Erectus, që banonte tokën rreth 1.5 milionë vite më parë.

781.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0068569183349609
array(1) { ["section"]=> string(62) "zbulohet-nje-specie-e-re-e-njeriut-te-lashte-homo-naledi-20449" }