Zbulohet planeti 'binjak' me Tokën që është perfekt për alienët

Publikuar tek: bota, më 20:52 06-12-2017 Zbulohet planeti 'binjak' me Tokën që është perfekt për alienët

Shkencëtarët kanë zbuluar një planet të ngjashëm me Tokën ku mund të zhvillohet jeta, por që ndodhet në një galaktikë të largët.

Planeti, i quajtur “K2-18b”, është konsideruar si një "super tokë " shkëmbore që orbiton një yll të ngjashëm me diellin tonë.

Studiuesit në Universitetin e Teksasit dhe Universitetin e Montrealit zbuluan gjetjet mahnitëse, të cilat mund të sinjalizojnë një habitat të përsosur për jetën e atyre që zakonisht quhen alienë.

K2-18b ka edhe një satelit me emrin K2-18c, por që në këtë të dytin nuk ka gjasa për jetë sepse është pak më afër Diellit. /Newsbomb.al/A.H/

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Njohja e Jeruzalemit nga SHBA, vjen reagimi i parë nga Turqia: Dënojmë deklaratën e papërgjegjshme të Trump
Thirrje të humbura në telefon nga Shqipëria, alarmohet Spanja »
Article Logic
Execution time: 0.017964839935303
array(1) { ["section"]=> string(68) "zbulohet-planeti-binjak-me-token-qe-eshte-perfekt-per-alienet-102212" }