Zbulohet vaksina e re anti-malarie

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 07:40 22-06-2015 Zbulohet vaksina e re anti-malarie

Hulumtuesit në Universitetin Dundee kanë zbuluar një kompleks të ri kimik i cili do të mund të trajtoje malarien, duke mbrojtur njerëzit nga sëmundja, parandalimin dhe përhapjen e saj, të gjitha në një dozë të vetme.

Shkencëtarët thonë se “rezultatet emocionuese të medicines së re mund të punojnë edhe kundër parazitëve rezistente”.

Detajet e zbulimit janë publikuar në revistën “Nature”. Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi 200 milionë raste klinike të malaries në vitin 2013, me rreth 584.000 njerëzve vdesin nga sëmundja e  mushkonjës, shumica prej tyre gra shtatzëna ose fëmijë nën pesë vjeç. Shqetësimet janë në rritje në lidhje me tensionet e malaries, që vazhdon të jetë rezistente ndaj trajtimeve aktuale. Dr.Kevin antar i stafit , dhe udheheqës i përbashkët i projektit citon: “Rezistenca e  medicines  aktuale “anti-malarias” tani është konsideruar si një kërcënim real pasinuk e lufton atë”.

Së fundmi këngëtari i njohur belg Stromae ka patur një problem serioz me një vaksinë anti-malarie që qarkullon dhe është detyruar të ndërpresë disa koncerte në Afrikë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024156093597412
array(1) { ["section"]=> string(40) "zbulohet-vaksina-e-re-anti-malarie-14307" }