Zgjedhjet në SHBA, demokratët rikthehen pas 8 vitesh

Publikuar tek: bota, më 18:39 07-11-2018 Zgjedhjet në SHBA, demokratët rikthehen pas 8 vitesh

Ditën e sotme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës  po vazhdon numërimi i votave të  zgjedhjeve që u zhvilluan gjatë ditës së 6 nëntorit.

Mesa duket rezultatet janë drejt përfundimit sepse kanë mbetur edhe shumë pak kuti për t’u numëruar.

Presidenti Trump ka folur plot krenari për një fitore në zgjedhjet për kongres, pasi republikanët forcuan pozitat e tyre në kontrollin e Senatit, ndërkohë demokratët nga ana tjetër  priten të marrin morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve.

Rezultatet e bëjnë më të vështirë për  Trump të marrë miratim për iniciativat e tij legjislative. Sipas rezultave provizore që kanë dalë, në Virginia, Illinois dhe Florida, republikanët e moderuar humbën. Në vende si Colorado, Neë Jersey, Kansas, Pennsylvania, Texas dhe New York, demokratët janë pranë fitores.

Kjo situatë në ngritje  u garanton demokratëve kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, për të parën herë pas 8 vitesh.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Shefi i ëndrrave”, dhuron 600 automjete për punonjësit e tij
Shqiptarë, rusë e kolumbianë, MAFIA që po përgjak “Bregun e Diellit” në SPANJË (FOTO) »
Article Logic
Execution time: 0.033200979232788
array(1) { ["section"]=> string(58) "zgjedhjet-ne-shba-demokratet-rikthehen-pas-8-vitesh-140648" }