Zhurma dhe debati, Rama e shpjegon në Asamble: Nga viti tjetër, çdo biznes në Shqipëri do fillojë me TVSH

Publikuar tek: politike, më 10:42 07-10-2017 Zhurma dhe debati, Rama e shpjegon në Asamble: Nga viti tjetër, çdo biznes në Shqipëri do fillojë me TVSH

“Çdo biznes në republikën e SHqipërisë do fillojë me TVSh, kjo nuk përbën rrijte takse, biznesi i vogël do e ketë taksën 0 por përbën detyrim që çdokush të respektojë ligmin e ti njohë shtetit të marrë detyrimet që i takojnë qytetarit”. Kështu deklaroi kryeministri Edi Rama në Asamblenë e PS pas debatit që ka pllakosur lidhur me vendosjen e TVSH-së ndaj biznesit të vogël.

“Nuk është një hap për të varfëruar, për të cënuar, për të mbyllur biznesin e vogël në emër të të cilit flasin njëzëri ata që për vite me radhë e konsumuan pushtetin e tyre për të përfaqësuar peshqit e mëdhenj.

As në rajon as në botë nuk ka një vend tjetër me këtë hapësirë të lirë që bën që shumë kompani të mëdha t’i shmangen detyrimeve. Nuk janë pak ata që blejnë me TVSH e sheshin me TVSH. Nuk janë pak ata që blejnë paTVSH e sheshin pa TVSH, në rastin e parë lekët i kthehen publikut, në rastin e dytë fitimet mbeten në arkën e atyre kompanive të mëdha.

Çdo biznes në republikën e SHqipërisë do fillojë me TVSh, kjo nuk përbën rrijte takse, biznesi i vogël do e ketë taksën 0 por përbën detyrim që çdokush të respektojë ligmin e ti njohë shtetit të marrë detyrimet që i takojnë qytetarit”, tha më tej Rama.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012173175811768
array(1) { ["section"]=> string(108) "zhurma-dhe-debati-rama-e-shpjegon-ne-asamble-nga-viti-tjeter-cdo-biznes-ne-shqiperi-do-filloje-me-tvsh-95049" }