Zhvlerësohet EURO, flet Guvernatori i Bankës: Si do të zgjidhet situata

Publikuar tek: ekonomi, më 15:47 06-06-2018 Zhvlerësohet EURO, flet Guvernatori i Bankës: Si do të zgjidhet situata Genti Sejko

Teksa euro në tregun vendas është duke u zhvlerësuar me ritme të shpejta, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Genti Sejko ka dalë sot në një konferencë për shtyp, ku sqaroi situatën aktuale.

Euro u këmbye sot me 124.42 lekë, me një rritje relativisht të fortë prej 0.25 lekësh në krahasim me një ditë më parë. Sakaq, Guvernatori Genti Sejko ka paralajmëruar se do të hyjë në tregun valuator, duke blerë valutë, në një veprim të jashtëzakonshëm që synon të ndalojë rënien e lirë të monedhës së përbashkët.

Sipas Guvernatorit, ku veprim është i nevojshëm dhe po bëhet me qëllim të ndalohet përshpejtimi i rënies së euros, pasi duhet theksuar që prej muajit maj euro po zhlerësohet shumë.

"Kemi të drejtën tonë të rregullojmë parametrat e tregut”,- u shpreh Sejko gjatë konferencës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sa kanë paguar qytetarët brenda një viti për të parkuar makinat në Tiranë, shifra do t’ju lerë ‘pa mend’
“Produktet janë importuar 15% më lirë”, Brahaj: Pak duar po rrisin fitimet deri në 20% nga kursi i EUROS »
Article Logic
Execution time: 0.0042819976806641
array(1) { ["section"]=> string(76) "zhvleresohet-euro-flet-guvernatori-i-bankes-si-do-te-zgjidhet-situata-123475" }