Zyrtarizimi i shqipes: Ky është momenti kur Gruevski sulmon Talat Xhaferin dhe qëllon me gotë (VIDEO)

Publikuar tek: rajon, më 18:23 14-03-2018 Zyrtarizimi i shqipes: Ky është momenti kur Gruevski sulmon Talat Xhaferin dhe qëllon me gotë (VIDEO)

Zyrtarizimi i gjuhës shqipe në Maqedoni ka ngjallur reagime të pahijshme në radhët e opozitës së VRMO-DPMNE.

Ka qenë ish kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski i cili është çuar nga vendi dhe ka sulmuar kryetarin e Parlamentit, Talat Xhaferi. Ky i fundit i ka rezistuar presioneve të Gruevskit që e ka qëlluar edhe me një gotë uji.

Ligji për përdorimin e gjuhës shqipe u miratua me 64 vota pro dhe asnjë kundër. Tashmë shqipja është gjuhë zyrtare në Maqesoni.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Si u shkatërrua banda e shqiptarëve në Itali, zbardhen përgjimet e “Shefit” (VIDEO)
Miratohet gjuha shqipe në Maqedoni, vjen reagimi i parë nga PD »
Article Logic
Execution time: 0.018721103668213
array(1) { ["section"]=> string(105) "zyrtarizimi-i-shqipes-ky-eshte-momenti-kur-gruevski-sulmon-talat-xhaferin-dhe-qellon-me-gote-video-113263" }