1 maji, foto e rrallë si festohej 70 vjet më parë nën regjimin diktatorial

Publikuar tek: aktualitet, më 08:22 01-05-2017 1 maji, foto e rrallë si festohej 70 vjet më parë nën regjimin diktatorial

Zbulohet një foto e rrallë përmes së cilës tregohet se si festohej dita e punëtorëve në 1 maj.

Ish-drejtori i arkivit të ministrisë së Brendshme publikon një foto të vitit 1947, ku gjatë parakalimit populli mbante parullën me mbishkrimin "Enver-Tito".

“Gjatë diktaturës komuniste, çdo 1 maj ishte bërë zakon që populli i lodhur dhe i varfër në ekstrem, parakalonte përpara udhëheqjes në bulevardin kryesor të Tiranës. Ky parakalim që i ngjante një filmi në xhirim, ishte një shfaqje e lodhshme në të cilën skllevërit kënaqnin udhëheqjen e tyre. Bashkëlidhur, fotoja e 1 majit 1947, parulla "Enver-Tito" pikërisht në kohën kur Shqipëria vidhej në mes të ditës nga jugosllavët e vritej e grabitej përditë nga regjimi i Enverit”, shkruan Dervishi.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Çfarë ka rezervuar moti për ju sot, mos bëni plane pa u informuar
Ironia therëse e profesorit të njohur për Vangjush Dakon, e apelon me “vilën e princit në kodër” (FOTO) »
Article Logic
Execution time: 0.011273145675659
array(1) { ["section"]=> string(79) "1-maji-foto-e-rralle-si-festohej-70-vjet-me-pare-nen-regjimin-diktatorial-77018" }