1 milion njerëz do vdisnin brenda një orë nëse Korea e Veriut lëshon raketat

Publikuar tek: bota, më 16:35 27-09-2017 1 milion njerëz do vdisnin brenda një orë nëse Korea e Veriut lëshon raketat

Prej javësh tashmë mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Koresë së Veriut po përdoret një gjuhë luftë.

Por nga një kalkulim i bërë nga “Los Angelos Times”, rezulton se nëse Korea e Veriut do të sulomojë mbi fqinjin e saj, 1 milion njerëz do të humbisnin jetën vetëm në orën e parë të luftimeve. Ky përfundim i gazetës amerikane vjen për shkak të armatimit të rëndë që posedon ky vend, pro edhe të afërsisë së madhe që kanë me kufirin disa nga qytetet më të populluara të Koresë së Jugut.

Sipas këtij publikimi deri në 20,000 njerëz do të vriten çdo ditë në Korenë e Jugut, në ditët që do të vijonin luftën.  

Një konflikt i mundshëm mes SHBA dhe Koresë së Veriut rrezikon një shkatërrim total të kryeqytetit koreano jugor, Seul.

Sipas këtij shkrimi të “Los Angelos Times”, 25 milion banorët e Suelit do të ishin njerëzit më të rrezikuar nga një konflikt i mundshëm SHBA-Kore e Veriut.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjërat e mëdha vijnë nga të voglat, Java e Modës në Paris sjell në pasarelë modelet xhuxhe
Gratë saudite tani kanë të drejtë të ngasin makinën por ende janë të privuara nga këto gjëra »
Article Logic
Execution time: 0.012134075164795
array(1) { ["section"]=> string(82) "1-milion-njerez-do-vdisnin-brenda-nje-ore-nese-korea-e-veriut-leshon-raketat-93890" }