1 muaj votime, ky është fituesi i zgjedhjeve në Indi

Publikuar tek: bota, më 15:51 23-05-2019 1 muaj votime, ky është fituesi i zgjedhjeve në Indi

Narendra Modi ka siguruar edhe 5 vite të tjera mandatin si kryeminister në Indi pasi fitoi zgjedhjet me 64% të votave.

 

Sipas BBC, Narendra Modi ka fituar dhe shumicën në parlament dhe partia e tij do të qeverisë  e vetme. Opozitari Rahul Gandhi ka pranuar humbjen dhe e ka uruar kryeministrin indian për fitoren e tij.

Më shumë se 900 milion persona ishin registruar për të votuar ndërsa besohet se 600 milion zgjedhës kanë shkuar për të votuar.

India një nga fuqitë më të mëdhaja në botë, përballet me probleme si varfëria dhe kriminaliteti i madh.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024125099182129
array(1) { ["section"]=> string(58) "1-muaj-votime-ky-eshte-fituesi-i-zgjedhjeve-ne-indi-165445" }