1 në 5 vdekje shkaktohen nga sëmundja që nuk e keni dëgjuar ndonjëherë, çfarë është “SEPSIS”

Publikuar tek: bota, më 09:08 18-01-2020 1 në 5 vdekje shkaktohen nga sëmundja që nuk e keni dëgjuar ndonjëherë, çfarë është “SEPSIS”

“SEPSIS” është një gjendje potencialisht kërcënuese për jetën, e shkaktuar nga reagimi i trupit ndaj një infeksioni.

Trupi normalisht lëshon kimikate në rrjedhën e gjakut për të luftuar një infeksion.

Sepsis ndodh kur reagimi i trupit ndaj këtyre kimikateve është jashtë ekuilibrit, duke shkaktuar ndryshime që mund të dëmtojnë sistemet e shumta të organeve.

Mund të mos jetë një emër i dëgjuar, por është një sëmundje vdekjeprurëse. Ky ka qenë paralajmërimi i studiuesve japonezë, pas kërkimeve të bëra.

Më të rrezikuarit janë njerëzit me sëmundje kronike, të moshuarit, fëmijët e vegjël, gratë shtatzëna dhe personat me sistem imuniteti të dobësuar.

Në Japoni, nga 56 milion vdekje të regjistruara, rreth 11 milion ishin shkaktuar nga “SEPSIS”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0070869922637939
array(1) { ["section"]=> string(96) "1-ne-5-vdekje-shkaktohen-nga-semundja-qe-nuk-e-keni-degjuar-ndonjehere-cfare-eshte-sepsis-192419" }