10 filmat mahnitës psikologjikë që nuk duhen humbur

Publikuar tek: kulture-art, më 17:00 29-04-2016 10 filmat mahnitës psikologjikë që nuk duhen humbur

Nëse i’upëlqen të eksloroni qoshet e fshehta të shpirtit të njeriut, në kërkim të kuptimit para veprimeve njërëzore, ëndrat dhe fazat e tyre të paqëllimta atëherë këta dhjetë filma të përqëndruar në psikoanalizë tq thellë.

A Clockwork Orange

"A Clockëork Orange" nga Stanley Kubrick është ndoshta shembulli më i gjallë i sjelljeve të çuditshme njerëzore që mund të paralajmëroi, por megjithatë, ky film është i lidhur me natyrën e dhunës. Personazhi kryesor vuan nga çrregullime antisociale të personalitetit.

filmi1.jpg

Where the Wild Things Are

Ky film është një udhëzues i vërtetë për psikologët e fëmijëve, mësuesit, dhe prindërit e rinj. Është paraqitur si një film për fëmijë, por në të vërtetë ka pak për fëmijët që të marrin këtu. Ajo që është interesante për ata që duan të shohin një film që të bën të pyesësh veten në lidhje me marrëdhëniet e njerëzve, mendimet sekrete dhe nënndërgjegjsimin tonë sepse monstrat në ëndrrat tona janë pasqyrime të vetes. Ata janë shqetësimet tona dhe frikërat tona.

filmi2.jpg

The Science of Sleep

Një ëndërr është një shprehje e deformuar e të pandërgjegjshmes tonë. Kështu, ëndrrat dhe personazhet kryesore në këtë film të cilat janë të përziera shpesh me realitetin, duke na treguar se çfarë është e fshehur në të vërtetë në mendjet e tyre. Gjërat, të cilat janë harruar dhe një ditë të kthehen përsëri. A keni menduar ndonjëherë me të vërtetë në lidhje me atë që po ndodh në ëndrrat tuaja?

filmi3.jpg

Black Swan

Ky film përmban një mësim të madh për të gjithë prindërit. Dëshirat e një nëne që kurrë nuk arriti të bëhej një prima balerinë e cila kërkon me ngulm që vajza e saj të bëhej një yll pork y ngulm arrin në  rezultate të tmerrshme. Personazhi kryesor është vazhdimisht duke pritur për njohjen dhe vlerësimin e të tjerëve. Ky film ju mban pezull nga fillimi dhe gjatë kohës që e shikonjë në gjendje shoku I heshtur para ekranit.

filmi4.jpg

Persona

Në këtë film shihen pamje interesante dhe të frikshme të rënies dhe ringjalljes së jetës. Ai fokusohet në një aktore të famshme që papritmas bie heshtur gjatë një performance dhe nuk do të flas me askënd. Në spital, rezulton se mendja e saj është plotësisht e shëndoshë. Filmi mund të jetë pak konfuz, por në të njëjtën kohë ajo mund të jetë një katalizator I shpirtit në kërkim.

filmi5_copy.jpg

Paradise Trilogy

Kjo fotografi përbëhet nga tre filma, secili prej tyre është një histori e jetës së një gruaje: 'dashuri', 'besim' dhe 'shpres'. E parë nga pika Frojdiane, Paradise Trilogy është në krye të listës sonë, kur shihet nga perspektiva e marrëdhënieve ndërmjet njeriut dhe natyrës. Secili karakter këtu angazhohet në luftën e tyre të brendshme, të shkaktuara nga një problem i pazgjidhur nga e kaluara e tyre dhe vetëm ajo e di se çfarë me të vërtetë është.

filmi6_copy.jpg

 

Repulsion

Kjo është historia e një vajze të varfër e cila ishte traumatizuar që fëmijë nga dhuna në familje nga ana e babait apo njerkun një temë e vërtetë frojdiane.

filmi7_copy.jpg

 

The Double

Tema e personaliteteve të ndarë është i shpeshtë në art, sepse kjo është mjaft interesante nga pikëpamja psikologjike. Një njeri fillon të ndjej praninë e një personi tjetër brenda të tij i cili si rregull mishëron të ashtuquajturin anën e errët të shpirtit të tij e cila është e fshehur thellë. Kjo është pikërisht ajo që ndodh në këtë adaptim tejet origjinal të filmit, romanit klasik Dostojevskit.

filmi8_copy.jpg

Shame

Shame "është një film provokues në lidhje me varësinë e seksit. Lodhje nga çdo gjë:  jetës, marrëdhënieve njerëzore, të parashikueshme dhe shpesh poshtëruese në  të gjitha këto askush nuk bën asgjë dhe nuk  thotë asgjë.

filmi9.jpg

We Need to Talk about Kevin

We Need to Talk about Kevin"është një dramë e mprehtë sociale në lidhje me marrëdhëniet mes nënës dhe djalit. Kur fëmija lindi gjëja e parë që shikon është pamja e zbrazët e nënës së tij. Gjendja e nënës përcakton marrëdhënien e saj të tmerrshme me djalin e saj. Çfarë vijon është një eksplorim interesant i pasojave të kësaj situate të trishtuar, por jo tërësisht të panjohur në të cilën një grua që ka lindur një fëmijë nuk do atë.

filmi10.jpg

 

 

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0083498954772949
array(1) { ["section"]=> string(57) "10-filmat-mahnites-psikologjike-qe-nuk-duhen-humbur-39051" }