10 gjërat e përditshme që janë të ndaluara në Korenë e Veriut

Publikuar tek: bota, më 22:36 14-05-2015 10 gjërat e përditshme që janë të ndaluara në Korenë e Veriut

Në vendin komunist të Koresë së Veriut ndalohen disa gjëra që në vendet perëndimore janë të paimagjinueshme.

1. Të konsumosh alkool

Një oficer u ekzekutua në vitin 2013, për mungesë respekti ndaj Kim Jong-il pasi konsumoi alkool gjatë zisë 100-ditore.

2. Të shohësh televizor

Vitin e fundit janë ekzekutuar 80 njerëz për shkak se kanë parë emisione televizive të Koresë së Jugut. Ekzekutimet janë parë nga 10 mijë njerëz, përfshirë dhe fëmijë.

3. Të drejtosh makinën

Vetëm zyrtarët shtetërorë lejohen të kenë një makinë. Vetëm 1 në 100 njerëz ka një makinë në Korenë e Veriut.

4. Të luash muzikë

Asnjë këngë perëndimore nuk lejohet të dëgjohet.

5. Të kesh kontakt me njerëz jashtë vendit

Të telefonosh dikë jashtë Koresë së Veriut mund të të kushtojë jetën. Në vitin 2007 një person u vra në stadium pasi bëri disa telefonata ndërkombëtare.

6. Të japësh mendim

Asnjë opinion nuk lejohet. Kushdo që kritikon regjimin dërgohen në kamp edukimi.

7.Të braktisësh vendin

As mos i mendoni pushimet në Korenë e Jugut.

8. Të besosh

Koreja e Veriut pretendon se ofron liri besimi, por një grua u ekzekutua pasi shpërndau librin e Biblës.

9. Të shohësh porno

Shikimi dhe shitja e pornografisë dënohet me vdekje.

10. Të jesh online

Koreja e Veriut nuk lejon përdorimin e internetit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024340152740479
array(1) { ["section"]=> string(67) "10-gjerat-e-perditshme-qe-jane-te-ndaluara-ne-korene-e-veriut-11201" }