”10 gjërat që duhet të dini për Shqipërinë”, mediat angleze ia servirin botës në 70 vjetorin e Republikës

Publikuar tek: kulture-art, më 15:15 11-01-2016 ”10 gjërat që duhet të dini për Shqipërinë”, mediat angleze ia servirin botës në 70 vjetorin e Republikës

Sot shënohet 70 vjetori i shpalljes së Republikës së Shqipërisë. Më 11 janar të vitit 1946  Enver Hoxha e deklaroi Shqipërinë Republikë dhe veten kre të shtetit. Express.co publikon 10 fakte interesante:

 1. Në vitin 1976 emri zyrtar u ndryshua në Republika Popullore Socialiste të Shqipërisë.

2. Në vitin 1992, pas rënies së komunizmit, emri ndryshoi përsëri për t’u quajtur thjesht Republika e Shqipërisë.

3. Në vitin 1967 Shqipëria u bë shteti i parë ateist në botë.

4. Shqiptarët e quajnë vendin e tyre “Shqipëria”, që do të thotë “toka e shqiponjës”.

5. Gjatë epokës komuniste, makinat private ishin të paligjshme në Shqipëri.

6. Thuhet se Lord Voldemort ishte fshehur në pyjet e Shqipërisë.

7. Shqipëria është emri i të paktën tre qyteteve në Kolumbi.

8. Emri i vjetër i njohur i ishullit kryesor të Britanisë ishte Albion. Sipas shkrimeve të shekullit të 11 në latinisht, asaj iu referuan si Shqipëri.

9. Shqipëria konkuroi në Olimpiadën e vitit 1972 dhe në çdo garë që nga viti 1992, por ende nuk ka fituar asnjë medalje.

10. Monedha shqiptare, leku, u quajt sipas Aleksandrit të Madh, emri i të cilit shpesh ishte quajtur Lekaa në shqip.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031922101974487
array(1) { ["section"]=> string(108) "10-gjerat-qe-duhet-te-dini-per-shqiperine-mediat-angleze-ia-servirin-botes-ne-70-vjetorin-e-republikes-29699" }