10 libra që duhet t’i lexojë çdo fëmijë para se të mbarojë gjimnazin

Publikuar tek: kulture-art, më 15:35 03-08-2015 10 libra që duhet t’i lexojë çdo fëmijë para se të mbarojë gjimnazin

500 mësuesit më të mirë të Mbretërisë së Bashkuar kanë hartuar një listë me libra që sipas, tyre duhet të lexohen nga çdo i ri, pa përfunduar ende gjimnazin.

Në krye të listës qëndron novela e George Orwell, që ia ka kaluar Harry Poter, një nga librat më të lezuar në botë. Ja lista:

1. 1984 nga George Orwell

2. Të vrasësh zogun përqeshës nga Harper Lee

3. Ferma e kafshëve nga George Orwell

4. Perëndia e mizave nga William Golding

5. Për minjtë dhe njerëzit nga John Steinbeck

6. Seritë e Harry Potter nga J K Rowling

7. Një këngë krishtlindjesh nga Charles Dickens

8. Gjahtari nga by J D Salinger

9. Pritshmëri të mëdha nga Charles Dickens

10. Krenari dhe paragjykim nga Jane Austen

Edhe pse kjo listë aplikohet më tepër në kulturën e leximit britanik, librat e sipërpërmendur janë disa nga titujt më të vlerësuar dhe të rekomanduar për tu lexuar në mbarë botën.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.007559061050415
array(1) { ["section"]=> string(74) "10-libra-qe-duhet-t-i-lexoje-cdo-femije-para-se-te-mbaroje-gjimnazin-17630" }