10 pyetjet shëndetësore më të kërkuara në mbarë botën për këtë vit

Publikuar tek: aktualitet, më 22:41 20-12-2017 10 pyetjet shëndetësore më të kërkuara në mbarë botën për këtë vit

Sipas Evan Barbour këto janë vetëm disa nga pyetjet e lidhura me shëndetin që janë kërkuar në google. Të dhënat u mblodhën nga janari deri në mes të dhjetorit.

Në analizën e veçantë te pyetjeve "çfarë" dhe "pse" të lidhura me shëndetin nga mbarë bota në google për vitin 2017 përfshinin dhe pyetjet rreth dietës. Çfarë kërkonin njerëzit për vitin e kaluar? Lëndimet traumatike të trurit ishte ndër kërkimet më të njohura në shëndetësi në vitin 2016.

Cilat janë opioidet? Pse është varësia ndaj sëmundjes? Kërkimet në lidhje me dietat janë katërfishuar gjatë vitit të kaluar sipas google. Ç'ka e shkakton lemzën? Kjo është pyetja që kryesonte listën për këtë vit. Lemzat janë kontraktimet e pavullnetshme të muskujve në diafragmë që e ndan gjoksin nga barku. Kontraktimet mund të rezultojë kur keni ngrënë shumë, kur keni pirë shumë alkol apo pije të gazuara, e të tjerë.

Në listën e plotë përfshihen dhe pyetje rreth gërhitjes dhe gurëve në veshka.

Çka shkakton lemzë?

Si të ndaloni gërhitjen?

Çfarë shkakton gurët në veshka?

Pse jam kaq i lodhur?

Sa kohë zgjat gripi?

Çfarë është presioni normal i gjakut?

Si të ul kolesterolin?

Çfarë e shkakton presionin e lartë të gjakut?

Çfarë është ADHD?

Çfarë është lupus?

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071120262145996
array(1) { ["section"]=> string(73) "10-pyetjet-shendetesore-me-te-kerkuara-ne-mbare-boten-per-kete-vit-103810" }