10 rregulla për të mos fituar peshë kur hani jashtë sipas dietologëve

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 14:00 18-07-2016 10 rregulla për të mos fituar peshë kur hani jashtë sipas dietologëve

Shumë prej nesh vuajnë përsa i përket të ngrënit jashtë.  Këto janë disa nga rregullat që kanë dhënë dietologët për lexuesit e gazetës corriere.it, për të mos shtuar në peshë.

1.Këshilla dietike

Për drekë apo darkë, çdokush prej jush shpesh ha jashtë shtëpisë .

Për takimet e biznesit , për shkak se kompania nuk ka restorant , ose për shkak se është një ndër mënyrat ku ju mund të rrini me miqtë gjatë orëve të pushimit apo gjatë fundjavave.

 Për ata që janë në një dietë, ose të paktën përpiqen të kursehen në të ngrënit,  veç fjala “të hash jashtë” kthehet në një makth të vërtetë. "Oh, Zot, çfarë kam porositur kështu? Është pyetja që shkakton paranojë .

Ky është një manual për  lexuesit e CucinaCorriere nga Nicola Sorrentino, drejtor i klinikës " dietë Columbus " të Milanos .

 2.  Shmangni salcat dhe të mos e teproni me vaj.

Le të fillojmë me ngrënie jashtë . Rregulli i parë është i thjeshtë, të harrojmë gjithçka që është e zhytur në salcë.

“Mos e merrni sanduiçin me majonezë dhe me salcë të kuqe. Përdorni vetëm salcën  soje dhe salcë mustardë , lëng portokalli dhe uthull të balsamuar”- shpjegon Nicola Sorrentino.

" Kushtojini vëmendje të veçantë kufizimit të vajit. Kufizimi i vajit është ndër elementët më të rëndësishëm për të mos shtuar në peshë".

3. Sanduiç ? Mirë, por të lehta

Një sanduiç në drekë nuk është një e keqe absolute . Në të vërtetë , për një vakt të shpejtë edhtë normale. Por ju duhet të ndiqni disa detaje : "Ju duhet të zgjidhni përbërësit e duhur : proshutë , bresaola , salmon i tymosur janë të përsosur . Ju mund të shtoni një fetë domate, të gjitha të  kalitura me një maksimum prej një lugë gjelle vaj ose mustardë salcë - shpjegon Dr. Sorrentino  . Gjithashtu kushtojini vëmendje të bukës.

3.Sallata

Një tjetër mit është se sallatë e madhe është pjata e duhur. Kjo varet nga ajo që është brenda : " Ata me misër , karçof , ton, mocarela kanë shumë kalori.. Sallatë e madhe është e mirë në qoftë se ajo është e bazuar në perime me shtimin e vetëm një shumë të konsiderueshme ushqimi , të tilla si salmon , mish pule , rosto viçi , viçi thata , vezë . Është e ndaluar për të përzierje çdo gjë. Përdorni deri në një lugë çaji me vaj me uthull balsamik .

4.Makarona ? Vetëm nga një markë e besueshme

" Zgjedhja e makaronave në restorant është gjithmonë e vështirë për shkak se ajo është në krye shpesh me salcat, të mbushura me gjalpë dhe krem. Mos e teproni me vaj ulliri dhe djathëra të shumëllojshëm", thotë Sorrentino .

6. Konsumo frutra

E mbylle drekë jashtë me fruta? "Po, por pastaj më vonë ju mund të kaloni meze të lehtë - thotë Sorrentino. Fruti është i ëmbël, ju nuk mund të hani shumë. Ne duhet të respektojmëmënyrën e të ushqyerit,  për shembull, dy mandarina, një mollë, një portokall. " Dhe në qoftë se ju zgjidhni tas sallatë, që i korrespondon dy fruta, atëherë më mirë të mos i hani në mbrëmje.

7. Darka: drita e gjelbër për të peshkut

Pas drekës jashtë, drama tjetër e  madhe  e peshës suaj është një ftesë për darkë. Së pari: Frekuentoni restorantet me ushqim deti.

"Një meze me një  peshk me kripë, i kalitur me vetë në tryezë, ajo është e përkryer. Një darkë të shijshme, dhe të ulët të kalorive, "thotë diete. biftek ndryshe fine klasike me sallatë, me kërkesë specifike të mos kalitur në të gjitha. 

8. Preferoni picat e kuqe

Picat, ëndërr e largët  e atyre që nuk duan për të fituar peshë ? Më të përshtatshme për ata që janë në dietë është pica me domate dhe pa mocarela.

9. Moe e ekzagjëro me ëmbëlsirat

Nëse doni të konsumoni një Tiramisu nuk ka problem, por nëse e teproni duke konsumuar dhe diçka tjetër kjo është e dëmshme. - thotë Sorrentino

10. Trajtoj veten me bukë dhe verë dhe relaksohuni ...

" Kjo nuk është e detyrueshme për të hequr bukën kur ju hani jashtë . Ju mund të shoqërojë drekë apo darkë me një gjysmë sanduiç ( për femrat ) ose sanduiç ( për meshkujt ) dhe një gotë verë .

Bashkëjetesa është e domosdoshme - siguron Sorrentino. Unë do t'ju them me siguri që në qoftë se ju hani jashtë shumë rrallë, ju gjithashtu mund të urdhëroni një pjatë me  makarona dhe ëmbëlsira pa u shqetësuar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032814979553223
array(1) { ["section"]=> string(75) "10-rregulla-per-te-mos-fituar-peshe-kur-hani-jashte-sipas-dietologeve-46988" }