100 familje në Fier nuk e dinin se kishin toka, i njofton TAP-i për kompensim financiar

Publikuar tek: aktualitet, më 12:38 14-04-2015 100 familje në Fier nuk e dinin se kishin toka, i njofton TAP-i për kompensim financiar

100 familje në  Komunën Qendër, Grecalli të Fierit nuk e dinin që kishin përfituar toka nga ligji 7501 deri në momentin kur janë njoftuar nga projekti i TAP për kompensim financiar.

Banorët janë shprehur se nuk ishin në dijeni që i kishin këto toka pasi nuk kishin aplikuar për certifikatë dhe nëse nuk u jepet zgjidhje do të zaptojnë tokat. “Ne nuk e dinim se i kishim këto certifikata. Nuk kemi aplikuar për certifikatë toke. Po protestojmë përpara Komunës dhe kërkojmë sqarime nga kryekomunari. Nëse nuk gjendet një zgjidhje për ta do të zaptojmë tokat”, u shprehën banorët.

Këto 100 familjdo të  përfitojnë kompesim nga TAP dhe janë njftuar përpara dy muajsh  kur përfaqësues i gazsjellësit TAP  u ka dërguar njoftim për kompesimin financiar .

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Policia kthen 750 shtetas në 72 orë për shkelje procedurash
Gener 2, kompania e përfolur për ndërtimet te Liqeni, përzgjidhet edhe nga TAP »
Article Logic
Execution time: 0.012371063232422
array(1) { ["section"]=> string(91) "100-familje-ne-fier-nuk-e-dinin-se-kishin-toka-i-njofton-tap-i-per-kompensim-financiar-8681" }