100 të arrestuar në Londër, por s’ndalet protesta

Publikuar tek: bota, më 11:38 16-04-2019 100 të arrestuar në Londër, por s’ndalet protesta

Edhe pse situata e tensionuar në Britaninë e Madhe është shuar pas shtyrjes së datës së Brexit, protestat në rrugët qendrore vazhdojnë nga aktivistët.

Protestuesit kërkojnë që qeveria britanike të miratojë një ligj kundër përdorimit të qeseve plastike dhe të makinave pasi këto masa do ndihmojnë në mbrojtjen e ambjentit.

Mijëra aktivistë kanë qendruar gjatë natës në tenda të vendosura në rrugët qendrore të Londrës dhe kanë bllokuar qarkullimin e makinave. Policia vendase sipas BBC, i ka kërkuar që të largohen dhe më shumë se 100 persona janë arrestuar për shkatërim të pronës publike dhe të dhunës ndaj policëve.

Qindra persona ende janë në rrugë dhe nuk do largohen nëse qeveria britanike nuk i përmbush kushtet e tyre.

57044171_543570832715839_772114959520759808_n.png

56985513_431193131015064_9153730048388235264_n.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.016727924346924
array(1) { ["section"]=> string(55) "100-te-arrestuar-ne-londer-por-s-ndalet-protesta-160620" }