100 vjet më parë lindi njeriu i madh i paqes, kush është burri që pajtoi gjaqet në Kosovë

Publikuar tek: fcb-bomb, më 17:00 03-01-2020 100 vjet më parë lindi njeriu i madh i paqes, kush është burri që pajtoi gjaqet në Kosovë

100 vjet më parë nga sot ka lindur Anton Çeta i cili konsiderohet si njeriu i madh i paqes.

 Profesori i shquar i Kosovës është folklorist dhe burrë i njohur i odave shqiptare, veprimtar i palodhur shoqëror, veçanërisht në Aksionin e Pajtimit të Gjaqeve në Kosovë. Edhe sot mbetet shembull për të gjithë ata që duan të mësojnë diçka nga e mira, diçka që duhej bërë për kombin.

Çeta ka lindur në Gjakovë. Shkollën fillore e përfundoi në vendlindje ndërsa shkollën e mesme në Tiranë dhe Korçë. Ai u diplomua në gjuhë romake dhe kulturë në Universitetin e Beogradit Fakulteti Filozofik. Për një periudhë kohe ai punoi si profesor ndihmës në departamentin e Studimeve Shqiptare në Beograd. Nga viti 1960 deri në vitin 1968 ligjëroi Letërsinë e vjetër shqipe, Historinë e letërsisë dhe gjuhën latine në Universitetin e Prishtinës.

Në vitin 1990 ishte themeluesi i Komitetit të Pajtimit për pajtimin e gjaqeve në Kosovë. Me këtë komitet ka lënë gjurmë pasi fshiu pothuajse të gjithë urrejtjen e lidhur me gjakun midis shqiptarëve në Kosovë në vitet 1990. Njeriu i paqes ka qenë edhe president i Shoqatës Nënë Tereza, e cila ofroi kujdes mjekësor për njerëzit në Kosovë.

ttttttttttttttttttt.jpg

05E69D4C-7374-4794-8B77-D57F74A7EE5F.jpegAnton-Qetta.jpg

 

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010034084320068
array(1) { ["section"]=> string(95) "100-vjet-me-pare-lindi-njeriu-i-madh-i-paqes-kush-eshte-burri-qe-pajtoi-gjaqet-ne-kosove-191043" }