100-vjetori i lindjes së Prenkë Jakovës, TOB koncert recital

Publikuar tek: kulture-art, më 17:35 14-12-2017 100-vjetori i lindjes së Prenkë Jakovës, TOB koncert recital

TOB sjell në vëmendje Prenkë Jakovën në 100-vjetorin e tij të lindjes.

TOB (Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit) vjen nesër më datë 15 dhjetor me një koncert-vokal simfonik në kujtim të kompozitorit të ndjerë. 

Në koncert do të sillen të interpretuara nga artistët pjesët më të njohura të kompozitorit të ndjerë si dhe pjesë të tjerë të cilat i përkasin asaj periudhe. Prenkë Jakova lindi më 1917 në Shkodër. Ai është autor i shumë këngëve popullore qytetare. Për këtë ai është është vlerësuar me titullin “Nder i Kombit”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.21948385238647
array(1) { ["section"]=> string(66) "100-vjetori-i-lindjes-se-prenke-jakoves-tob-koncert-recital-103085" }