107-vjeçarja i mbijeton koronavirusit, ja si u infektua (HISTORIA)

Publikuar tek: bota, më 18:02 09-04-2020 107-vjeçarja i mbijeton koronavirusit, ja si u infektua (HISTORIA) Cornelia Ras

Një e moshuar holandeze 107 vjeç është rikuperuar nga koronavirusi, duke u bërë kështu e shëruar më e vjetër në botë.

Cornelia Ras u sëmur më 17 mars, një ditë pas ditëlindjes së saj të 107, pasi mori pjesë në një shërbesë në kishë me banorët e tjerë të shtëpisë së saj të pleqve në Goeree-Overflakkee, një ishull në jug-perëndim të vendit.

Ajo dhe 40 të tjerë në shërbesë u diagnostikuan më pas se mbartin virusin, shkruan Reteurs.

Ndërkohë ai dymbëdhjetë persona nga ai grup kanë vdekur, por e moshuara sipas mjekëve ia ka dal të mposht koronavirusin.

"Ne nuk e prisnim që ajo të mbijetonte", u shpreh mbesa e saj Maaike de Groot.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0092179775238037
array(1) { ["section"]=> string(70) "107-vjecarja-i-mbijeton-koronavirusit-ja-si-u-infektua-historia-202021" }