11 vjeçari i shpëton vdekjes falë marihuanës, historia e tij e pabesueshme

Publikuar tek: bota, më 15:01 01-05-2017 11 vjeçari i shpëton vdekjes falë marihuanës, historia e tij e pabesueshme

Beteja e kësaj nëne të përkushtuar për të shpëtuar djalin e saj 11 vjeçar nga një epilepsi është vërtet pë tu admiruar.

 

Billy Caldwell fëmija 11 vjeçar ishte shumë i dëshpëruar kur mjekët deklaruan se nuk do ta shihte ditëlindjen e tij të parë. Ai vuan nga epilepsia dhe të meta në të mësuar. Pavarësisht se ka lindur në një formë të rëndë epilepsie ai e ka mashtruar disa herë vdekjen.

Billy tashmë 11 vjeç vuan nga konfiskime të egra që nuk mund të kontrrollohen me ilace. Pas trajtimeve jo efektive të njëpasnjëshme ai ka provuar një tjetër metodë që ia ka normalizuar paksa gjendjen, me ilace prej marihuane.

Vaji i lëngut të kanabisit ka bërë që ai të mos vuajë as edhe nga një krizë e vogël në 3 muaj. Ajo që e bën historinë e tij edhe më të pazakontë është se ilaçet nuk liçensohen me recetë për shkak të lidhjeve të saj me lëndën narkotike.

Mjeku i saj nuk pranoi q t’ja japë sërisht recetën për shkak se ishte e palejueshme. Por kur panë se gjendja u përkeqësua e rregulluan me një firmë që të sillte vaj kanabisi. Ndërsa tani nëna e tij 49 vjeç duhet ta mbledhë drogën nga farmacisti i saj lokal.

Epilepsia është një sëmundje që ka prekur më shumë se 500,000 britanikë, një defekt në aktivitetin elekrik të trurit por Billy e ka mposhtur duke marë katër doza prej 0.6 ml në ditë. Ajo që luftoi fort ishte mamaja e tij e cila tashmë po kujdeset për të 24 orë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Çmenden” studentët, me alkool dhe të zhveshur zhyten në ujërat e ftohtë
Protestat e dhunshme në Paris, policia përdor gazin lotsjellës »
Article Logic
Execution time: 0.011664152145386
array(1) { ["section"]=> string(79) "11-vjecari-i-shpeton-vdekjes-fale-marihuanes-historia-e-tij-e-pabesueshme-77062" }