11 vjeçarja me sëmundje të rrallë, “alergjike” ndaj dritës së diellit

Publikuar tek: bota, më 13:26 06-07-2015 11 vjeçarja me sëmundje të rrallë, “alergjike” ndaj dritës së diellit

Rreth moshës 4 vjeçare ajo e kishte të pamundur të qëndoronte jashtë shtëpisë. Tashmë 11 vjeçe, Savannah Fulkerson, thotë se nëse qëndron jashtë shtëpisë fillon të digjet duke ndjerë dhimbje të shumta.

Nëna e saj thotë se “ajo ka aq shumë dhimbje sa fillon të bërtasë si të jetë goditur nga një makinë.”

Për vite të tëra doktorët janë munduar të zbulojnë shkakun e “alergjisë”. Në fillim ata menduan se 11 vjeçarja kishte ekzemë pasi dielli i linte shenja si të ishte djegur. Por pas 5 vitesh testime, doktorët zbuluan se ajo vuan nga një sëmundje e rallë Erythropoietic Protoporphyria.

Rasti i veçantë gjenetik prek një komponent të qelizave të gjakut që mund të shkaktojnë çlirimin e përbërësve toksik në gjak, të cilat shkaktojnë ndjeshmëri ndaj diellit. Për këtë arsye nuk është një alergji e vërtetë pasi është i përfshirë edhe sistemi imunitar.

Por edhe pse mjekët më në fund arritën të zbulojnë diagnozën, për të nuk ka një kurë të aprovuar. “Do të doja të kishte një kurë. Nuk dua të jetoj kështu. Është shumë e vështirë”, ka thën Savannah.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011692047119141
array(1) { ["section"]=> string(72) "11-vjecarja-me-semundje-te-rralle-alergjike-ndaj-drites-se-diellit-15431" }