11 vjet nga zhdukja e Eduart Belegut, Artan Hoxha: ‘Mafia shtetërore e kromit’ i çoi mesazh Dritan Priftit, duhet të qepte gojën (EPLOTË)

Publikuar tek: aktualitet, më 07:39 19-01-2021 11 vjet nga zhdukja e Eduart Belegut, Artan Hoxha: ‘Mafia shtetërore e kromit’ i çoi mesazh Dritan Priftit, duhet të qepte gojën (EPLOTË) Eduart Belegu, Interpol - Artan Hoxha

Gazetari Artan Hoxha, kujton pas 11 vitesh, rrëmbimin dhe zhdukjen e këshilltarit të ministrit të Ekonomisë Drtitan Prifti, Eduart Belegu.

Eduart Belegu u rrëmbye në mes të Tiranës të mërkurën e 24 marsit 2010, dhe prej asaj dite nuk ka asnjë informacion për të. Hoxha shkruan se këshilltari i ish-ministrit Priftit sapo mori detyrë, ngriti një ekip kontrolli për të hetuar të gjitha dosjet e koncesioneve të kompanive të kromit në zonën e Bulqizës.

“Nepermjet ketij krimi te organizuar mire, ju dergua edhe nje mesazh i forte ministrit Prifti, i cili duhet te qepte gojen dhe mos guxonte me te perballej, me ate qe njihej si “mafia shteterore e kromit”, shkruan gazetari ndër të tjera.

Shkrimi i plotë:

Nga cikli “Asgje nuk harrohet”...

Si u zhduk pa lënë gjurme, te merkurën e 24 marsit 2010, Eduart Belegu, këshilltari i ministrit te ekonomisë, Dritan Prifti.

Kufoma e tij nuk eshte gjetur ende edhe pas 11 vitesh.

Si u rrembye diten per diell dhe ne mes të kryeqytetit, ish-kandidati per deputet i LSI-se ne vitin 2005.

Belegu, ishte nje nga perfaqesuesit e strukturave drejtuese te LSI qysh nga themelimi i saj dhe me pas nje nga kontribuesit financiar ne fushatat elektorale te kesaj force politike.

Sapo ish-ministri Prifti, mori detyren ne shtatorin e vitit 2009, Belegun e perzgjodhi ne stafin e tij, si nje nga njohesit me te mire ne vend, te industrise se kromit.

Me te marre detyren Belegu, ngriti nje ekip kontrolli, per te hetuar dhe shqyrtuar te gjitha dosjet e koncesioneve dhe te licensimit te kompanive te kromit ne zonen e Bulqizes.

Ky hetim, krijoi alarm te perfaqesues te larte te qeverise Berisha pas kualicionit PD-LSI, dhe vetem pak jave me pas, me 16 nentor 2009, Belegu u nxorr jashte loje pas nje urdher arresti te gjykates se Elbasanit.

Belegu e cilesoi kete arrestim, si sulm politik ndaj tij per shkak te interesave, qe kishte prekur ne industrine e kromit.

Nderkohe zv/kryeministri Meta e cilesoi Belegun, si nje personazh te korruptuar qe duhej te mbante pergjegjesi ligjore per shkeljet qe kishte bere.

Ne nje situate te tille, ish-ministri Prifti, nuk pati mundesi ta mbronte dhe u detyrua te firmose shkarkimin e tij.

Vetem 3 muaj me vone, pasi zhurma ishte shuar, Gjykata e Larte me 10 shkurt 2010, e liroi nga burgu Belegun duke e lene ne detyrim per paraqitje.

Kjo dosje nuk u hetua kurre dhe askush nuk u denua per te, duke deshmuar qe ishte nje dosje e ndertuar thjeshte per te nxjerre nga loja dhe nga funksioni shteteror Belegun.

Por mesa duket interesat qe kishte prekur Belegu, kishin shkuar shume me lart nga cfare mendonte ai. Per kete shkak, nje muaj e gjysme me vone, me 24 mars 2010, u organizua rrembimi dhe zhdukja pa lene gjurme e biznesmenit Belegu.

Nepermjet ketij krimi te organizuar mire, ju dergua edhe nje mesazh i forte ministrit Prifti, i cili duhet te qepte gojen dhe mos guxonte me te perballej, me ate qe njihej si “mafia shteterore e kromit”...

Hetimi per kete ngjarje u sabotua qysh ne fillim, duke u deklaruar nga Policia e Shtetit, se Belegu ishte larguar me vullnet te lire jashte shtetit dhe ishte fshehur per shkak te problemeve qe kishte.

Ne qershor te vitit 2010, zyra e Interpolit ne Lion, e shpalli ne kerkim kombetar Eduart Belegun.

Por edhe 11 vite me pas, Eduart Belegu eshte i zhdukur pa lene gjurme, pa patur ende nje varr per te..

Me poshte emisioni Xhungel, i publikuar ne daten 28 maj 2012, ne NEËS24.

Në të,  hidhet dritë, se si ka ndodhur rrëmbimi dhe zhdukja e Eduart Belegut, si dhe perplasjen mes zv/kryeministrit Meta dhe ministrit Prifti ne lidhje me kete ngjarje.

Shperndaheni sa me shume..

Familja dhe femijet e Eduart Belegut, meritojne te kene nje varr per te afermin e tyre, ashtu si kane nevoje per drejtesi, cilido te kete qene motivi i ngjarjes..

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E marta me mot të kthjellët dhe të acartë, temperaturat nën -0°C; Parashikimi për ditët e tjera të javës
»
Article Logic
Execution time: 0.013067007064819
array(1) { ["section"]=> string(137) "11-vjet-nga-zhdukja-e-eduart-belegut-artan-hoxha-mafia-shteterore-e-kromit-i-coi-mesazh-dritan-priftit-duhet-te-qepte-gojen-eplote-235526" }