12.400 izraelitë rezultojnë pozitiv me Covid-19 pavarësisht marrjes së vaksinës Pfizer/BioNTech

Publikuar tek: bota, më 22:34 21-01-2021 12.400 izraelitë rezultojnë pozitiv me Covid-19 pavarësisht marrjes së vaksinës Pfizer/BioNTech Ilustruese

Më shumë se 12,400 njerëz në Izrael kanë rezultuar pozitiv me koronavirus pavarësisht se kishin marrë dozën e dytë të vaksinimit nga Pfizer/BioNTech.  

Lajmi është konfirmuar nga Ministra e Shëndetësisë në vend, që ngre kështu alarmin se vaksina nuk është aq efektive sa pritej.

Ndërkaq, bashkangjitur me këtë lajm, Ministria e Shëndetësisë në vend ka pranuar se 189 mijë persona të tjerë rezultuan pozitiv pas marrjes së dozës së parë të vaksinimit.

Shumica me sa duket u infektuan menjëherë pasi morën dozën e parë të vaksinës dypjesëshe një periudhë kur inokulimi nuk pritet të ketë filluar ende.

Sidoqoftë, 1,410 njerëz testuan pozitivë dy javë pas injeksionit të tyre të parë, në të cilën kohë imuniteti i pjesshëm duhet të kishte marrë efekt.

Izraeli filloi administrimin e dozave të dyta dy javë më parë, me Kryeministrin Benjamin Netanyahu që ishte i pari që mori dozën.

Pfizer ka thënë se një rritje e imunitetit ndodh midis Ditës 15 dhe Ditës 21 pas goditjes së parë, kur efektiviteti i vaksinës së tij rritet nga 52 në 89 përqind. 

Sipas provave të mëparshme, mbrojtja e ofruar nga vaksina arrin nivelin 95 përqind një javë pas administrimit të dozës së dytë, tha gjigandi i farmacisë.

Kur bëhet fjalë për vaksinat, rezultatet e provave klinike mund të ndryshojnë nga mënyra se si kryhet imunizimi në terren, ku administrohet tek një numër shumë më i madh i njerëzve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Joe Biden jep LAJMIN E FUNDIT: Rikthen karantinën dhe testin për këdo që hyn në SHBA, për amerikanët 100 ditë maskë me detyrim
Spanja shënon rekord infektimesh me Covid-19, jep dorëheqjen Ministri i Shëndetësisë »
Article Logic
Execution time: 0.016987085342407
array(1) { ["section"]=> string(102) "12-400-izraelite-rezultojne-pozitiv-me-covid-19-pavaresisht-marrjes-se-vaksines-pfizer-biontech-235917" }