1300 komunistë jugosllavë punuan për bashkimin e Shqipërisë me Jugosllavinë, historiani publikon dokumentin

Publikuar tek: kulture-art, më 19:26 16-01-2018 1300 komunistë jugosllavë punuan për bashkimin e Shqipërisë me Jugosllavinë, historiani publikon dokumentin

Regjimi komunist në Shqipëri në fillimet e veta, pati asistencën e Jugosllavisë dhe të komunistëve që vinin nga i vend për të marrë sa më shpejt në kontroll vendin.

Por për numrin e saktë të tyre gjithmonë është aluduar, ka pasur akuza dhe kundërakuza nga e djathta dhe e majta shqiptare.

Këtë herë është historiani i njohur, Kastriot Dervishi cili ka publikuar dokumentin që tregon se në vitet e para të regjimit komunist në Shqipëri kanë qendruar më shumë se 1300 komunistë jugosllavë.

Ai në postim e tij në rrjetet sociale thotë se këta jugosllavë u morën me organizimin e shtetit shqiptar, por nuk arritën dot të plotësojnë objektivin e tyre final për të bashkuar Shqipërinë me Jugosllavinë.

Më poshtë reagimi i plotë: 

Screenshot_19.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021830081939697
array(1) { ["section"]=> string(113) "1300-komuniste-jugosllave-punuan-per-bashkimin-e-shqiperise-me-jugosllavine-historiani-publikon-dokumentin-106805" }