134 mijë vende pune të lira në Zvicër, kërkon staf me kohë të plotë

Publikuar tek: ekonomi, më 12:59 22-01-2017 134 mijë vende pune të lira në Zvicër, kërkon staf me kohë të plotë

Sipas parashikimit nga Zyra Federale për Sigurimet Shoqërore në Zvuicër, ky shtet ka nevojë për 134 mijë punonjës me orar të plotë të cilët janë të domosdoshëm për t’u kujdesur për të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuar.

Kjo fuqi punëtore duhet të plotësohet deri në vitin 2030, raporton Sonntagszeitung. Brenda viteve në vijim në shtëpitë e të moshuarve brenda 15 vjetësh do të punojnë mbi 140 mijë të punësuar me orar të plotë, por insitucuonet e kanë të vështirë për të gjetur stafin e kulifikuar.

Po ashtu mungesë stafi pritet të ketë dhe në çerdhe dhe deri në 2030 pritet dyfishimi i fuqisë punëtore në këto institucione të rëndësishme.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097060203552246
array(1) { ["section"]=> string(72) "134-mije-vende-pune-te-lira-ne-zvicer-kerkon-staf-me-kohe-te-plote-66271" }