VIDEO/ 14.3 kg drogë në makinë, policia arreston 3 persona në Pogradec, mes tyre shoferen femër. Njëri tentoi të largohej duke u hedhur në liqen (EMRAT)

Publikuar tek: aktualitet, më 20:10 04-07-2020 VIDEO/ 14.3 kg drogë në makinë, policia arreston 3 persona në Pogradec, mes tyre shoferen femër. Njëri tentoi të largohej duke u hedhur në liqen (EMRAT) 23-vjeçarja e arrestuar

Tre persona kanë rënë në prangat e policisë pasi u kapën me lëndë narkotike në makinë.

Mes të arrestuarve është edhe një femër 23 vjeçe., e cila po drejtonte automjetin. Në total janë sekuestruar 14.3 kg kanabis sativa.

Të arrestuarit janë:  

  • Angjel Prifti 42 vjeç, banues në fshatin Qafëzez, Kolonjë (i dënuar më parë për veprën "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve").
  • Erando Çota 22 vjeç, banues në Librazhd.
  • Esmeralda Hidri 23 vjeçe, banuese në Durrës.

Njoftimi i policisë

Pogradec

Finalizohet operacioni antidrogë i koduar "Lini".

Operacioni nga Strukturat e Hetimit të Krimit, Policia Kufitare, Komisariati Pogradec, Policia Rrugore dhe Forcat e Posaçme Operacionale të DVP Korçë, për goditjen e aktivitetit kriminal në fushën e prodhimit e shitjes së narkotikëve.

Transportonin drogë me mjet, arrestohen në flagrancë 3 shtetas, njëri prej të cilëve për të shmangur kapjen nga Policia tentoi të largohej duke u hedhur në liqen.

Sekuestrohet 14 kg e 300 gr, lëndë e dyshuar narkotike kanabis.

Në vijim të punës për evidentimin, parandalimin dhe goditjen e aktivitetit kriminal në drejtimin e prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike, falë bashkëpunimit dhe koordinimit të strukturave të lartpërmëndura është finalizuar operacioni policor i koduar "Lini", si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve:

  • A. P., 42 vjeç, banues në fshatin Qafëzez, Kolonjë (i dënuar më parë për veprën "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve").
  • E. Ç., 22 vjeç, banues në Librazhd.
  • E. H., 23 vjeçe, banuese në Durrës.

Në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë policore se disa persona po lëviznin në aksin rrugor Lin-Pogradec, me një mjet tip "Ford", ku dyshohej se mund të transportonin lëndë narkotike menjëherë u organizua puna dhe në hyrje të Pogradecit u bë konstatimi i këtij mjeti me drejtuese 23-vjeçaren dhe pasagjerë dy shtetasit e tjerë.

Në momentin që Policia iu ka dhënë shenjë të ndalonin, shtetasi A. P., ka tentuar të largohej nga mjeti duke u hedhur në liqen por u kap nga shërbimet dhe u ndalua.

Gjatë kontrollit të ushtruar në mjetin me të cilin këta shtetas po udhëtonin, në bagazh, iu gjet një sasi prej 14 kg e 300 gr kanabis si edhe në banesën e shtetasit E. Ç., u gjet një sasi e vogël me lëndë narkotike kanabis, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec për veprat penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve, kryer në bashkëpunim", "Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik".

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011214971542358
array(1) { ["section"]=> string(145) "14-kg-droge-ne-makine-policia-arreston-3-persona-ne-pogradec-mes-tyre-shoferen-femer-njeri-tentoi-te-largohej-duke-u-hedhur-ne-liqen-video-212839" }