‘15 milionë euro nga BERZH për përballjen me COVID’, Manastirliu: Do rriten kapacitetet…(E PLOTË)

Publikuar tek: politike, më 11:21 03-12-2020 ‘15 milionë euro nga BERZH për përballjen me COVID’, Manastirliu: Do rriten kapacitetet…(E PLOTË)

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ditën e sotme në në fjalën e saj në Kuvend foli për marrëveshjen me Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim për 15 milionë euro për përballimin e situatës me COVID.

Manastirliu është shprehur se 15 milionë euro do të përdoren për rritjes e kapaciteteve dhe për trajtimin e pacientëve të sëmurë me COVID.

"Sot kemi një tjetër marrëveshje që do të diskutojmë për të vendosur në planin e përballjes me emergjencën COVID-19 aspektin e rëndësishëm të mbështetjes financiare të sektorit shëndetësor.

Buxheti për vitin 2021 për shëndetësinë rritet me 23% përfshirë këtu edhe të gjitha ato angazhime që Qeveria ka marrë për rritjen me 40% të pagave. Kemi rritur edhe mbështetjen direkte për të gjitha ato nevojë që lidhen me parandalimin e infeksioneve.

Ky financim që ne sot kalojmë, marrëveshje me BERZH, do të forcojë kapacitetet e sistemit shëndetësor.

15 milionë euro të përdoret për tre komponentë kyç: Së pari për parandalimin e përhapjes së infeksioneve.

 Së dyti përmes rritjes e kapaciteteve për trajtimin e pacientëve të sëmurë me COVID dhe sëmundjet që lidhen me të. Do të kemi rehabilitim dhe fuqizim e pajisjeve për Spitalin Infektiv.

Së treti përfshihen masat për distancimin fizik dhe e gjithë platforma e komunikimit të riskut me qytetarët, konsulta mjekësore në distanca, komunikimi i masave përmes medias.  Kjo marrëveshje do të influencojë në rritjen e kapaciteteve tona dhe do të përmirësojë të gjitha qasjen në përballimin e COVID-19", tha Manastirliu.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ndalohet grumbullimi me më shumë se 10 persona, Partia Republikane dërgon në Gjykatën Kushtetuese vendimin e ekspertëve: Pse nuk zbatohet i njëjti parim me Kuvendin dhe qeverinë
‘Ku po shkojnë lekët borxh që po marrim për përballimin e COVID’, Hajdari: Qeveria të ofrojë një paketë të tretë për qytetarët »
Article Logic
Execution time: 0.011004209518433
array(1) { ["section"]=> string(98) "15-milione-euro-nga-berzh-per-perballjen-me-covid-manastirliu-do-rriten-kapacitetet-e-plote-230014" }