150 emigrantët e parë sirianë mbërrijnë në Kroaci pasi Hungaria mbylli kufijtë

Publikuar tek: bota, më 11:31 16-09-2015 150 emigrantët e parë sirianë mbërrijnë në Kroaci pasi Hungaria mbylli kufijtë Emigrantet siriane duke kaluar ne kufirin kroat

Grupi i parë i emigrantëve ka arritur në Kroaci, në një rrugë të re për të shkuar drejt vendeve të Bashkimit Evropian, vetëm një ditë pasi Hungaria mbylli të gjitha rrugët në kufi me Serbinë. 

Rreth 150 emigrantë kaluan në vendin e BE nga fqinja e vet, Serbia, raporton BBC.

Kroacia thotë se është gati ti presë ata apo “t’i drejtojë” atje ku ata duan të shkojnë. Shumë emigrantë, më së shumti sirianë, shpresojnë të shkojnë drejt Gjermanisë.  

Rregullat e reja kufitare dhe politikat e reja për emigrantët kanë treguar disa qëndrime ndarëse në evropë, për qëndrimin që duhet të mbajnë ndaj krizës së refugjatëve. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.10304307937622
array(1) { ["section"]=> string(84) "150-emigrantet-e-pare-siriane-mberrijne-ne-kroaci-pasi-hungaria-mbylli-kufijte-20913" }