16-vjeçarja shqiptare mban fjalim në PE, çfarë tha para eurodeputetëve Rea Sylejmani (VIDEO)

Publikuar tek: rajon, më 06:40 14-10-2019 16-vjeçarja shqiptare mban fjalim në PE, çfarë tha para eurodeputetëve Rea Sylejmani (VIDEO) Rea Sylejmani në Parlamentin Europian

Disa ditë më parë një vajzë 16-vjeçare nga Kosova ka mbajtur fjalim në Parlamentin Europian.

Është fjala për Rea Sylejmanin, e cila paraqiti problemet për dhunën dhe diskriminim gjinor përpara të gjithë eurodeputetëve. Sipas saj, me fjalimin që bëri, ajo nuk e përfaqësoi vetëm Kosovën.

“Kam folur para disa ministrave të Parlamentit dhe kam dhënë fjalimin mbi dhunën dhe diskriminim e vajzave në botë”, tha ajo për Klan Kosova.

16-vjeçarja ka folur edhe për një mangësi në sistemet arsimore. Sipas saj kjo i ka dhënë një përshtypje të mirë ministrave të vendeve anëtare të Bashkimit Europian.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027945995330811
array(1) { ["section"]=> string(96) "16-vjecarja-shqiptare-mban-fjalim-ne-pe-cfare-tha-para-eurodeputeteve-rea-sylejmani-video-181946" }