16 vjet nga 11 shtatori, tragjedia amerikane që ndryshoi botën (FOTO-VIDEO)

Publikuar tek: bota, më 08:25 11-09-2017

Sot 16 vjet më parë Shtetet e Bashkuara trë Amerikës përjetuan ditën më të tmerrshme në historinë e civilizimit.

Më 11 shtator 2001 një SHBA u godit në zemër të saj nga një sulm terrorist.

Goditja për vendin më të fuqishëm të planetit erdhi nga 19 terroriste, qe morën peng katër avionë. Dy prej tyre u përplasën mbi kullat binjake në Qendrën Botërore të Tregtisë në Neë York, një i tretë në ndërtesën e Pentagonit, ndërsa i katërti u rrëzua në fushat e Shanksvillit në Pensilvani, pa mundur të godiste shënjestrën e tij, Uashingtonin.

Për pasojë 3 mijë njerëz humbën jetën brenda një orë e 42 minutash, pa llogaritur dëmet kolosale materiale në ndërtesa e objekte të rëndësishme dhe që kapnin një vlerë prej trillion dollarë.

 

bin-620x330.jpg

 

 

Pas tragjedisë autoritete sqaruan se sulmet ishin të mirëorganizuara, pasi 15 prej terroristëve radikalë islamistë ishin nga Arabia Saudite, dy nga Emiratet e Bashkuara Arabe, një nga Egjipti dhe një nga Libani, por dyshumet ranë mbi organizatën terroriste Al Kaeda. Edhe pse fillimisht kryeterroristi Osama Bin Laden mohoi përfshirjen në këto sulme, ne 2004 ai e mori përgjegjësinë për to.

Ishte pikërisht kjo tragjedi që mori mijëra jetë njerëzish dhe shkaktoi dëm të jashtëzakonshme ajo që ndryshoi edhe politikën amerikane për 16 vitet e fundit, duke patur si betejën kryesore luftën ndaj terrorizmit. 

 

Kullat-Binjake-11-shtator-650x358.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012833118438721
array(1) { ["section"]=> string(78) "16-vjet-nga-11-shtatori-tragjedia-amerikane-qe-ndryshoi-boten-foto-video-91883" }