16 vjet nga eksodi i shqiptarëve dhe rënia hero e Shkëlzen Haradinajt

Publikuar tek: aktualitet, më 10:50 16-04-2015 16 vjet nga eksodi i shqiptarëve dhe rënia hero e Shkëlzen Haradinajt Nga eksodi i shqiptareve

16 vjet më parë forcat serbe të Millosheviç dëbuan nga shtëpitë e tyre më shumë se 1 milion kosovarë të cilët iu drejtuan Shqipërisë dhe Maqedonisë. Shqiptarët, edhe pse në kushte të vështira i mirëpritën dhe i hapën dyert e ndërsa Kukësi u bë “kryeqyteti” i kosovarëve, duke mbajtur kështu peshën dhe numrin më të madh të të dëbuarëve.

U vranë më shumë se 11 mijë civilë dhe u zhdukën 4 mijë të tjerë,  mes tyre gra e fëmijë. Ishte viti 1999 kur forcat serbe i vunë zjarrin rreth 190 mijë shtëpive të shqiptarëve të kosovës.

Pikërisht si sot, 16 vjet më parë u shua heroikisht gjeneral Shkëlzen Haradinaj, emri i të cilit mbahet në mbarë rrugët e shëshet e Shqipërisë e Kosovës. Ai ishte komandanti i Operacioneve Luftarake të Zonës Operative të Dukagjinit. Ai mori për merita të veçanta gradën e gjeneral-kolenel i UÇK dhe u shpall Hero i Kombit. Shkëlzen Haradinaj është vëllai i Ramush Haradinaj dhe dëshmorit të UÇK, Luan Haradinaj.

Heroi Shkëlzen Haradinaj

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dy vajza në Vlorë sulmojnë nënat e tyre, njëra e djeg me benzinë, tjetra e plagos me thikë
Tiranë, banesa përfshihet nga flakët, dyshohet zjarrvënie e qëllimshme »
Article Logic
Execution time: 0.01361083984375
array(1) { ["section"]=> string(74) "16-vjet-nga-eksodi-i-shqiptareve-dhe-renia-hero-e-shkelzen-haradinajt-8866" }