160 të rinj trajnohen si menaxherë, Bashkia premton ndihmë për 10 më të mirët

Publikuar tek: aktualitet, më 14:42 12-02-2015 160 të rinj trajnohen si menaxherë, Bashkia premton ndihmë për 10 më të mirët Enno Bozdo

Pas trajnimit të 160 të rinjve për krijimin e bizneseve të suksesshëm, Bashkia e Tiranës u ka vënë në dispozicion ndihmën e saj 10 të rinjve që kanë idetë më të mira për hapjen e kompanive të reja.

 “Ne kemi dy mekanizma të cilat ndihmojnë punësimin e të rinjve dhe të rejave në Tiranë krijimin e vendeve të punës. Njëri është mekanizmi i një skeme garantimi, garancie të kredisë bankare për bizneset për të rinjtë, për të rinjtë nën moshën 35 vjeç. Mekanizmi i dytë, i cili përdoret për herë të parë në Shqipëri, pra në rang republike është krijimi i një kompanie ku Bashkia e Tiranës bashkë me partnerë të tjerë strategjikë ndërkombëtarë është ortake, kompani e cila targeton veçanërisht start-up, bizneset e reja, ato biznese të cilat për arsye të caktuara e kanë të pamundur të aksesojnë financat në tregun bankar’’, tha sot nënkryetari i Bashkisë Enno Bozdo. Projekti është mbështetur nga Komisioni Evropian.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Deutche Telecom” sjell 10 mijë matësa modern energjie, Rama: Më pas tenderi
Kosova – Beqaj, replika për importin e ilaçeve »
Article Logic
Execution time: 0.012716770172119
array(1) { ["section"]=> string(81) "160-te-rinj-trajnohen-si-menaxhere-bashkia-premton-ndihme-per-10-me-te-miret-3150" }