17-vjeçarja me kancer në tru sfidon mjekët, vetëm pasi familja mori një vendim të guximshëm

Publikuar tek: bota, më 07:12 26-12-2017 17-vjeçarja me kancer në tru sfidon mjekët, vetëm pasi familja mori një vendim të guximshëm

Një vajzë e re me kancer të trurit ka sfiduar edhe mjekët – por vetëm pasi familja e saj e guximshme shkoi në Meksikë për “trajtim inovativ – të pa provuar më parë”.

Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për Kaleigh Lau, shtatë vjeçe, së cilës i ishin dhënë nëntë muaj për të jetuar në prill të vitit 2016, kur mjekët e diagnostikuan atë me Diffuse Intrinse Pontine Giloma (DIPG) – një tumor i rrallë i trurit që pothuajse kryesisht ndikon tek fëmijët.

Familja e saj, nga Essex, u lanë të zhgënjyer kur mjekët u treguan se tumori i saj ishte përhapur dhe nuk kishte asgjë tjetër që mund të bënin. Të vendosur për të provuar për të shpëtuar atë – prindërit e saj Scott dhe Yang kërkuan në internet për alternativa – dhe përfundimisht vendosën të rrezikojnë të gjitha në një qendër trajtimi , në Monterrey të Meksikës, duke paguar 350,000 dollarë. Kaleigh thuhet se iu përgjigj mirë procedurës dhe tani është bërë një nga rastet më të gjata që mbijetojnë në Mbretërinë e Bashkuara. 

Babai i Lau, 41 vjeç, tha: “Kur shkuam së pari, isha shumë skeptik. Nëse ishte një mashtrim, ishte një mashtrim. Por si një baba unë duhej të merrja rrezikun dhe të mbaja gjallë shpresën”, shkruan telegraf. 

“Por mjekët atje janë fantastikë. Ata nuk heqin dorë, nuk kanë frikë ta vazhdojnë përpjekjen”.

s1-4.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Jingle Bells” nuk është kënga e Krishtlindjes
Luftëanijet ruse pranë kufirit anglez, Britania: Nuk do hezitojmë të mbrohemi »
Article Logic
Execution time: 0.0095620155334473
array(1) { ["section"]=> string(97) "17-vjecarja-me-kancer-ne-tru-sfidon-mjeket-vetem-pasi-familja-mori-nje-vendim-te-guximshem-104362" }