177 spitale të shkatërruara dhe 700 mjekë të vrarë në Siri

Publikuar tek: bota, më 20:33 27-01-2016 177 spitale të shkatërruara dhe 700 mjekë të vrarë në Siri

Një grup aktivistësh në Siri kanë denoncuar bombardimin e spitaleve dhe qendrave spitalore në vendin e rrafshuar nga lufta, ku janë shkatërruar 177 spitale.

Sipas “Union of Rescue and Medical Care” shifrat tronditëse tregojnë se që prej vitit 2012 në Siri janë shkatërruar 177 spitale, 330 qendra shëndetësore dhe janë vrarë 700 mjekë. Gjatë konferencës në Paris, përfaqësuesit e organizatës thanë se nuk përjashtohet mundësia kur spitalet janë goditur nga predhat e koalicionit anti-ISIS.

Ata thanë se që prej momentit kur Rusia nisi bombardimet në Siri, janë shkatërruar 29 spitale. Nërsa lufta në Siri i ka marrë jetën rreth 250,000 personave.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Lesi në gjendje të tmerrshme fizike. Është rrahur nga policët grekë?
Sfida e internetit e lë adoleshentin me dëmtime serioze në kokë »
Article Logic
Execution time: 0.011391162872314
array(1) { ["section"]=> string(64) "177-spitale-te-shkaterruara-dhe-700-mjeke-te-vrare-ne-siri-31106" }