18 miliardë lekë dëm shtetit, 13 të arrestuarit janë ‘cironka’! Në kërkim ‘12 peshqit e mëdhenj’ të BIZNESEVE

Publikuar tek: aktualitet, më 11:15 17-01-2019 18 miliardë lekë dëm shtetit, 13 të arrestuarit janë ‘cironka’! Në kërkim ‘12 peshqit e mëdhenj’ të BIZNESEVE Ilustruese

Ditën e sotme bëri bujë lajmi i arrestimit të 13 personave në Tiranë, për të cilët u tha se janë biznesmenë të fuqishëm.

 

Në fakt arrestimet janë bërë dy ditë më parë, dhe personat e vënë nën pranga pritet të njihen sot me masën e sigurisë.

Të arrestuarit krijonin biznese fiktive lëshonin fatura fiktive për tu rimbursuar me TVSH, duke i shkaktuar buxhetit të shtetit një dëm prej 18 miliardë lekësh.

Nga skema ka rezultuar se këta persona në harkun kohor të 3 viteve kanë shkaktuar një dëm prej 18 miliard lekësh duke krijuar biznese fiktive në fushën e ndërtimit e më pas duke lëshuar fatura tatimore. Ka qenë Drejtoria e Hetimit Tatimor e Tiranës, e cila ka konstatuar e para skemën në tre subjekte duke ia referuar materialet më pas Prokurorisë.

Mirëpo, raporton newsbomb.al, 13 të arrestuarit, janë vetëm “maja e ajsbergut”. Ata kanë bërë procedura fiktive për llogari të “peshqve të mëdhenj”, njerëzve të fuqishëm nga bota e biznesit, të cilët janë shpallur në kërkim.

Janë 12 biznesmenë të cilët nuk janë arrestuar ende dhe për të cilët, policia dhe organi i prokurorisë është treguar shumë e kujdesshme në dhënien e informacionit.

Ende nuk ka asnjë emër zyrtar nga 12 biznesmenët e kërkuar të cilët janë përfituesit e vërtetë të kësaj skeme mashtrimi me një kosto prej 18 miliard lekësh, dëm për shtetin.

Mbetet për t’u parë nëse organet e zbatimit të ligjit do arrijnë të vënë nën pranga 12 “peshqit e mëdhenj” të biznesit apo do të mjaftohen me 13 “cironkat” që punonin për llogari të të mëdhenjve./ newsbomb.al

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Publikon VIDEON me manovra të rrezikshme në mes të qytetit, ndëshkohet shoferi dhe 2 policë
Bushati takim me homologun holandez: Mund të kem bërë më shumë se një gabim »
Article Logic
Execution time: 0.012913942337036
array(1) { ["section"]=> string(110) "18-miliarde-leke-dem-shtetit-13-te-arrestuarit-jane-cironka-ne-kerkim-12-peshqit-e-medhenj-te-bizneseve-149162" }