180 të vdekur nga Covid 19 por Suedia vazhdon jetën normalisht, mjekët dhe shkencëtarët suedezë peticion qeverisë: Kjo neglizhencë do na çojë drejt katastrofës

Publikuar tek: bota, më 12:01 01-04-2020 180 të vdekur nga Covid 19 por Suedia vazhdon jetën normalisht, mjekët dhe shkencëtarët suedezë peticion qeverisë: Kjo neglizhencë do na çojë drejt katastrofës

Refuzimi i Suedisë për të marrë masa shtrënguese për shtetasit në vendin skandinav mund të "çojë në katastrofë", paralajmërojnë mjekët dhe shkencëtarët. Jeta e përditshme vijon normalisht, pavarësisht se pjesa tjetër e Evrpës është në bllokim total prej Pandemisë që ka shkaktuar mijëra humbje jete.

Të gjitha restorantet, kafenetë, shkollat dhe kinematë vijojnë të jenë të hapura normalisht edhe pse numri i rasteve me Covid-19 në Suedi është 4.435 dhe vdekjet 180. Qeveria e vendit skandinav thotë se bllokimi i vendit do të thoshte rënie për ekonominë, pavarësisht udhëzimeve dhe këshillave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Mjekët dhe shkëncëtarët kanë ngritur alarmin se Suedia mund të jetë drejt karastrofës sa i takon rasteve dhe vdekjeve ndaj Covid-19, andaj mbi 2000 të tillë kanë nënshkruar një peticion ku i bëjnë thirrje qeverisë për masa të ashpra dhe shtrënguese. "Ne nuk jemi duke testuar, as gjurmuar dhe izoluar. Kemi lënë që virusi të jetë i lirë, çka mund të sjellë katasfrofën. Duhet ragim i fortë nga Qeveria e Suedisë", thotë Cecilia Söderberg-Nauclér, eksperte suedeze e mjekësisë.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0091018676757812
array(1) { ["section"]=> string(164) "180-te-vdekur-nga-covid-19-por-suedia-vazhdon-jeten-normalisht-mjeket-dhe-shkencetaret-suedeze-peticion-qeverise-kjo-neglizhence-do-na-coje-drejt-katastrofes-200900" }