FOTO E DITËS

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:18 31-01-2020 FOTO E DITËS Kryebashkiaku Fatos Tushe dhe Presidenti Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ka vlerësuar ditën e sotme ‘Kongresin e Lushnjes’ me ‘Dekoratën e Flamurit Kombëtar’.

Gjatë dorëzimit të çmimit ai e ka cilësuar këtë ngjarje historike dhe një pavarësi të dytë të Shqipërisë.

Ndërkaq, fill pas ceremonisë Meta ka publikuar një foto me gazetaren e njohur Anila Basha, njëherazi botuese e newsbomb.al.

Por nuk është rastësi përzgjedhja e Presidentit për këtë foto pasi Basha, si një gazetare lushnjare, gjatë gjithë kësaj kohe ka lobuar që Kongresi i Lushnjes të merrte vlerësimin e merituar.

Basha ishte një nga iniciatoret, përmes kontaktit të vazhdueshëm me Presidencën, që ngjarja e Kongresit të Lushnjes, në këtë 100-vjetor jubile, të merrte vlerësimin e Presidentit Meta.

“Me gazetaren e njohur Anila Basha para shtëpisë së familjes Fuga në Lushnjë, ku u morën vendimet që shpëtuan Shqipërinë dhe garantuan themelet e shtetit tonë. Edhe unë sot jam lushnjar”, shkruan Meta në foton e publikuar krah gazetares lushnjare e cila vazhdimisht përpiqet të ngrejë lart emrin e Lushnjes që përmes Kongresit bëri histori dhe i fali Shqipërisë ‘Pavarësinë e Dytë’.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e Ditës
Foto e Ditës »
Article Logic
Execution time: 0.011855840682983
array(1) { ["section"]=> string(26) "2020-01-31-09-07-03-193648" }