21 vjeçarja thyen rekordin botëror, lundron e vetme në Oqeanin Atlantik për 70 ditë

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:18 22-02-2021 21 vjeçarja thyen rekordin botëror, lundron e vetme në Oqeanin Atlantik për 70 ditë

Britanikja 21 vjeçare Jasmine Harrison është bërë femra e parë që lundron e vetme në gjithë Oqeanin Atlantik në një distancë prej 4800 kilometrash.

Ajo përfundoi sfidën pas 70 ditësh, 3 orësh e 48 minutash, një rekord botëror, që e bën femrën më të re që lundron përtej çdo oqeani.

Harrison deklaroi se ishte frymëzuar për të marrë pjesë kur kishte parë mbarimin e garës në vitin 2018, ndërsa tregoi se gjatë rrugës ishte përplasur me një anije, ishte përmbysur 2 herë dhe kishte konsumuar shumë gjalpë kikiriku dhe nutella.

“Kjo nuk ishte vetëm shikimi dhe mbajtja e flakërimeve në Nelson’s Dockyard për një fund gare që më frymëzoi, por ishte gjithashtu duke biseduar me një anëtar të familjes së një djali që sapo kishte përfunduar garën, i cili më tha se sa një gjë e mahnitshme ishte. Unë nuk thashë “jo një shans që ta bëja atë”, ishte më shumë një fakt pse të mos e bëja atë”, shkruan ajo në rrjetet sociale.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 20 shkurt 1991, 30 vjet nga rrëzimi i bustit të diktatorit Enver Hoxha
»
Article Logic
Execution time: 0.013147830963135
array(1) { ["section"]=> string(89) "21-vjecarja-thyen-rekordin-boteror-lundron-e-vetme-ne-oqeanin-atlantik-per-70-dite-239724" }