24 mijë gjermanë me mentalitet ekstremisti, rekord që pas fuqizimit të nazizmit në 1938

Publikuar tek: bota, më 21:04 03-05-2019 24 mijë gjermanë me mentalitet ekstremisti, rekord që pas fuqizimit të nazizmit në 1938

Gjermania është shteti kryesor që ka kaluar dhunën, presionin dhe manipulimin politik të një qeverie naziste në kohen e Hitlerit. 

Sot për herë të parë pas vitit 1938, ekstremistët kanë shënuar numër rekord, raporton BBC.

Sipas burimeve të Ministrisë së Brendshme, në Gjermani me shumë se 24 mijë qytetarë gjermanë mbeshtesin partinë ekstermiste naziste dhe 12 mijë të tjerë kanë në pronësi të tyre një armë.

Këto statistika kanë ngjallur reagimet e shoqerisë hebre në Gjermani të cilët kanë kërkuar masa për edukimin e femijëve në shkollë dhe në universitet në mosha me të mëdhaja kundër nazizmit.

Madje një pjesë gjermanësh mbështet zhvillimin e një luftë të tretë boterore dhe madje kanë hapur dhe një faqe në internet atje ku kërkojnë vota për tu paraqitur në parlamentin e Gjermanisë dhe të kerkojnë zyrtarisht fillimin e një lufte të re.

A jemi afer një rilindje të nazimit në të gjithë botën…?

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012421846389771
array(1) { ["section"]=> string(93) "24-mije-gjermane-me-mentalitet-ekstremisti-rekord-qe-pas-fuqizimit-te-nazizmit-ne-1938-162857" }