"25 vitet e mia si prostitutë"

Publikuar tek: bota, më 19:46 30-06-2015

Brenda Myers-Powell ishte vetëm një fëmijë kur u bë një prostitutë në fillim të viteve 1970. Këtu ajo përshkruan se u tërhoq nga të punuarit në rrugë dhe pse, tri dekada më vonë, ajo i kushtoi jetën e saj për të bërë vajzat e tjera mon binin në të njëjtin kurth. Që nga fillimi jeta ime ishte limon, por unë kam provuar gjithmonë për ta bërë limonadë të mirë me sa mund.

Unë u rrita deri në vitin 1960 në anën perëndimore të Çikagos. Nëna ime vdiq kur unë isha gjashtë muajshe. Ajo ishte vetëm 16 vjeçe dhe unë kurrë nuk mësva se nga se vdiq. Shpjegimi zyrtar ishte "shkaqe natyrore".

Unë nuk besoj sedikush vdes në moshën 16 vjeçare nga shkaqe natyrore!! Më pëlqen të mendoj se Perëndia ishte gati për të. Kam dëgjuar histori se ajo ishte e bukur dhe kishte një ndjenjë të madhe të humorit. Unë e di se është e vërtetë, sepse unë kam një të tillë gjithashtu.

Ishte gjyshja ime  ajo që u kujdes për mua. Dhe nuk ishte një person i keq - në fakt ajo kishte një anë të saj që ishte në mënyrë të mrekullueshme. Ajo lexonte për mua dhe gatuante në mënyrë të shijshme. Problemi i saj i vetëm ishte që pinte. Sillte partnerët e saj të dehur në shtëpi dhe gjithçka mori tatëpjetën. Filloi kur unë isha katër apo pesë vjeç dhe u bë një dukuri e rregullt. Unë jam e sigurt gjyshja ime nuk di asgjë për këtë.

Ajo ka punuar si pastruese në një familje në periferi. I duheshin dy orë për të shkuar në punë dhe dy orë për t’u kthyer në shtëpi. Kështu që unë isha një fëmijë i kyçur me dryn .

Shikoja gra me flokë të gjata, joshëse  dhe me fustane me këmbët jashtë në rrugën e shtëpisë sonë. Nuk ia kisha idenë se çfarë ishin ato.  Një ditë pyeta gjyshen time se çfarë ishin duke bërë gratë dhe ajo tha: "Ato gra heqin brekët e tyre që njerëzit t’u japin atyre të holla.

Dhe i thashë vetes: Unë ndoshta një ditë do ta bëj këtë për aq kohë sa njerëzit tashmë "i kishin marrë brekët e mia”.

Në të njëjtën kohë, unë kisha frikë, gjithmonë frikë. Unë nuk e di nëse ajo që po ndodhte ishte faji im apo jo. Mendova se ndoshta diçka ishte e gabuar me mua. Edhe pse unë isha një fëmijë i zgjuar, isha shkëputur nga shkolla. Në  vitet 1970, unë u bëra një vajzë që nuk dija të thoja jo.

Nëse djemtë e komunitetit më pëlqenin dhe silleshin mirë me mua ata e kishin rrugën e hapur.

Nuk kishim asgjë për të ngrënë, isha 14 vjeçe, një mbrëmje - ajo ishte në të vërtetë e premtja e mirë - unë shkova në  Clark Street dhe qëndrovqa  në frontin e hotelit Mark Twain. Kam qenë e veshur me një fustan dy-copë kushtojnë 3,99 $, këpucë të lira plastike, dhe një të kuq buzësh portokalli që  kam menduar se mund të më bënte të duken më e vjetër.

Unë isha 14 vjeç dhe kam qarë me çdo gjë. Por e bëra. Unë nuk e pëlqeja atë gjë por të pestë burrat që shkuan me mua atë natë më treguan se çfarë duhej të bëja. Ata e dinin që unë isha e re dhe kjo ishte thuajse ngazëllyese për ta.

Kishaam bërë 400 $, por nuk e kam marrë taksi për të shkuar në shtëpi atë natë. Unë shkova në shtëpi me tren dhe i dhashë pjesën më të madhe të të hollave gjyshes e cila nuk më pyeti se nga erdhën ato para.

Këto nuk janë marrëdhënie, askush nuk të sjell me lule këtu, besoni mua , ata janë duke përdorur trupin tim si një tualet.

Herën e tretë që shkova te ai vend dy djem me pistoletë më dolën para. Më morën e futën në bagazh sepse sipas tyre unë tashmë isha “përfaqësuese e rrugës”. Ata më çuan në një fushë ku më përdhunuan, pastaj më çuan në një dhomë hoteli dhe më futën në dollap.

Kjo është nje tutele për të thyer shpirtin e një vajze. Ata më mbajtën mua atje për një kohë të gjatë, iu luta të më linin se kisha uri dhe ata vendosën ta bënin vetëm nëse unë pranoja të punoja për ta.

Ata abuzuan me mua për 6 muaj. Abuzimi fizik ishte i tmerrshëm por abuzimi i vërtetë ishte ai mendor.

Më qëlluan me thikë disa herë, 13 plagë...

Tutorët janë shumë të mira në tortura, ata janë shumë të mirë në manipulim. Disa prej tyre do të bëjnë gjëra të tilla si ju të zgjoheni në mes të natës me një armë në kokën tuaj. Të tjerët do të pretendojënë se ata ju vlerësojnë ju, dhe ju mendoni si, "Unë jam i Hirushja, dhe këtu vjen Princi im”.

Ata sollën zemërimin e tyre te vajzat dhe i bënë prostituta duke e ditur që dhe nëse shkonin në polici askush nuk do i merrte seriozisht . Aq më tepër kur dihej se sa vajza të bukura ishin vrarë prej tyre në rrugë.

Ka gra të mira në këtë botë dhe gjithashtu femra të këqija. Ka meshkuj të këqij dhe gjithashtu meshkuj të mirë.

Pas kohës sime si një prostitutë, unë thjesht nuk isha e gatshme për një marrëdhënie. Por pas tre viteve të shërimit dhe maturi, kam takuar një njeri të jashtëzakonshëm.

Ai nuk më gjykon mua për ndonjë nga ato që kishin ndodhur para se ne të takoheshim . Ai thotë se kur më takoi, gjithçka që pa tek unë ishte një vajzë me një buzëqeshje të bukur siç ai donte të ishte një pjesë e jetës së tij. I sigurtë... donte të isha pjesë e jetës së tij. Ai më mbështet mua në çdo gjë që bëjmë, dhe kemi festuar 10 vjetorin e martesës vitin e kaluar.

Bijat e mija, u rritën nga tezja ime në periferi. Njëra është mjeke  dhe tjetra punon në drejtësinë penale. Jam 58 vjeç, një mama futbolliste dhe jam këtu për t'ju thënë - ka jetë, pas aq shumë dëmeve, ka jetë pas kaq shumë traumave. Këtu ka plot jetë.{gallery}25{/gallery}

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027476072311401
array(1) { ["section"]=> string(34) "25-vitet-e-mia-si-prostitute-15020" }